مقالات تب سنج

راهنمای خرید دستگاه تب سنج

راهنمای خرید دستگاه تب سنج

راهنمای خرید دستگاه تب سنج

تب سنج ،وسیله ای برای سنجش میزان دمای بدن می باشد.و به عنوان یک وسیله و لوازم ضروری برای پزشک و جعبه ی کمک های اولیه می باشد.همه ی اندام های بدن در تلاشند تا دمای بدن را در اندازه ی نرمال طبیعی حفظ نمایند.دمای طبیعی بدن ۳۷ درجه سانتی گراد بوده و بالاتر رفتن از این درجه ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود.چک کردن دمای بدن در هرلحظه از روز باعث جلوگیری از مشکلات سلامتی میشود.

اصولا با مراجعه کردن به پزشک علائم حیاتی مانند درجه حرارت بدن را اندازه گیری میکند.اندام های بدن در تلاشند که میزان حرارت بدن را در تعادل نگه دارند.دمای طبیعی بدن ۳۷ درجه سانتی گراد می باشد.گاهی اوقات به دلیل عواملی مانند استرس و اضطراب،وجود دیابت یا تیروئید پرکار،یائسگی و…دمای بدن افراد بالا می رود که به آن تب گفته میشود.وجود تب در بدن نشانه ای از عفونت یا بیماری هایی در بدن است و اگر همچین اتفاقی افتاده باشد مراجعه به پزشک بسیار ضروری می باشد.و بالا بودن زیاد تب ممکن است عوارض بسیار خطرناکی مانند تشنج داشته باشد.

راهنمای خرید دستگاه تب سنج

تب سنج های جدید امروزه جایگزین دماسنج های شیشه ای شده اند.دماسنج ها امروزه در انواع مختلفی موجودند:

۱. تب‌سنج دیجیتال

تب سنج مدل دیجیتال یکی از پراستفاده ترین و پرفروش ترین دستگاه های تب سنج است.اگر به دنبال خرید تب سنج می باشید به یاد داشته باشید تب سنجی که دارای نمایشگر LCD بوده تا خواندن نایج تب آسان باشد.در صورت کلی دستگاه های تب سنج دارای یک بوق صوتی یا سیگنال هستند که برای تکمیل سنجش دما مورد استفاده قرار میگیرد.بیشتر تب سنج ها از باتری تغذیه میکنند و برای اینکه معطل نمانید بهتر است چند باتری اضافی در خانه داشته باشید.

توجه داشته باشید نوک دماسنج ها بهتر است نرم و قابل انعطاف پذیرتر باشد تب سنج هایی که دارای نوک تیز هستند به نسبت تب سنج هایی با نعطاف بیشتر،دردرسر بیشتری داشته و ستفاده از آن ها سخت می باشد.البته تب سنج های نوک تیز بیشتر برای اندازه گیری دمای زیر بغل،دهان و مقعد طراحی شده اند.قبل از خرید و استفاده به راهنمای محصول توجه نمایید.

۲. تب‌سنج مادون قرمز 

تب سنج مادون قرمز گرمایی که از بدن خارج میشود را اندازه گیری می نماید.بازخوانی دیجیتالی فقط ۱ تا ۳ ثانیه طول میکشد و باتوجه به همین شما می توانید در کوتاه ترین زمان دمای بدن را اندازه گیری نمایید.تب سنج های مدل گوشی دمای داخل گوش را اندازه گیری می کنند و با ید به این نکته توجه نمایید که اگر نوک دما سنج سرد باشد ممکن است دمای داخل گوش را کمتر از دمای واقعی نشان دهد.

تب سنج های مادون قرمز گزینه های بسیار مهم در بین تب سنج ها هستند.استفاده از تب سنج های پیشانی برای موارد استفاده ی کودکان نسبت به مدل های دهانی و گوشی آسان تر است.تب سنج های مادون قرمز از مدل های غیر تماسی با نگهداری دسته ی دماسنج در فاصله ی ۵ تا ۱۰ سانتی متری از پیشانی بوده که فشار دادن یک دکمه برای نمایش دو دایره ای که روی تب سنج اس کا رمیکند.

۳. تب‌سنج جیوه‌ای 

تب سنج های جیوه ای جزو تب سنج های قدیمی هستند که عضو اصلی کلینیک ها و خانه ها بودند.اما به دلیل پیشرفت قالب های تب سنج ها این مدل از تب سنج های جیوه ای کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.این نوع از تب سنج ها به سختی کالیبره می شوند.به همین دلیل تولیدکنندگان ترجیح دادند تولید این نوع تب سنج ها را توقیف نمایند.

تب سنج های شیشه ای که دارای جیوه بودند تا حدودی خطرناک بوده و امکان ورود جیوه و سموم و فلز سمی به داخل بدن وجود داشت.جیوه های موجود در تب سنج های قدیمی ضایعاتخطرناکی دارند که برای انسان خطرناک هستند.

قیمت دستگاه تب سنج

دستگاه تب سنج با توجه به نوع و مدل خود با توجه به اینکه تب سنج جیوه ای،تب سنج مادون قرمز و یا تب سنج دیجیتالی باشد،متفاوت می باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به پیشرفت های بسیاری که در حیطه ی دستگاه تب سنج اتفاق افتاده شما میتوانید با توجه به نیاز های خود تب سنج مورد نیاز خود را انتخاب و تهیه نمایید.با استفاده از تب سنج میتوانید در هر ساعت از شبانه روز دمای بدن خود را کنترل نمایید.