دستگاه تست قند خون

از آنجایی که امروزه برخی افراد بدلیل بیماری و یا برخی عوامل دیگر دچار افزایش یا کاهش قندخون در بدن میشوند که این امر میتواند بسیار خطرناک باید میبایست از تجهیزات و دستگاه تست قند خون استفاده شود. کاهش و یا افزایش قند خون میتواند باعث بروز مشکلات و بیماری های جدی از جمله : سکته قبلی و مغزی ، عارضه های چشمی ، مشکلات کلیوی و… در بدن شود . بر همین اساس توصیه میشود از دستگاه های دقیق و با کیفیت تست قند خون استفاده شود.

در حال حاظر بدلیل پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به مراجعه پزشک و آزمایشگاه جهت تست نیست و براحتی با تهیه دستگاه تست قند خون میتوان در منزل و یا محل کار میزان قند خون را سنجید .

کاربرد دستگاه تست قند خون

از این دستگاه میتوان برای تست از افراد عادی همچنین افرادی که دچار بیماری دیابت هستند استفاده نمود. کنترل پیوسته قند خون این افراد باعث میشود تا از افزایش و یا افت قند خون خود جلوگیری کرده و در درمان آنها کمک فراوانی کند.

البته باید به این نکته توجه نمود که تهیه دستگاه تست قند خون به منزله این نمیباشد که به پزشک مراجعه نشود. بلکه جهت تست و تشخیص دقیق و درمان بیماری باید به پزشک معالج در این زمینه مراجعه شود تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری گردد.

انواع دستگاه تست قند خون

دستگاه تست قند خون در مدل ها و برند های بسیار مختلفی طراحی و تولید میشوند که در کل کارکرد یکسانی را دارند اما بطور کلی میتوان به چند مدل : دستگاه مچی ، بدون سوزن ، خانگی (با سوزن ) و هوشمند تقسیم بندی کرد.

سوزنی ( خانگی ) : دستگاه تست قند خون خانگی که امروزه بسیاری از افراد منزل از آن استفاده میکنند داران سوزنی بسیار کوچکی میباشد که پس وارد شدن به نوک انگشت و خارج کردن آن ، خون بیرون آمده بر روی نواری مخصوصی قرار گرفته میشود تا میزان قند خون تشخیص داده شود.

بدون سوزن : نوع دیگر دستگاهای تست قند خون دستگاه بدون سوزن میباشد که برخلاف دستگاهای سوزنی نیاز به وجود سوزن جهت انجام تست نمییاشد و تنها با بستن سنسور به دور بازو و یا ساعد میتوان میزان گلوکز موجود در خون را اندازه گیری کرد.

مچی : این نوع دستگاه نیز بدون هیچ گونه در و خونریزی و تنها با بستن دستگاه به دور مچ میتوان تست قند خون را براحتی اندازه گیری نمود و در صورت افزایش و یا کاهش قند خون دستگاه هشدار خواهد داد.

بدون نوار : دستگاه تست قند خون بدون نوار برای افرادی که از فشار و درد سوزن رنج میبرند مناسب میباشد بطوری که در هنگام تست هیچ دردی را حس نکند. این نوع دستگاه بوسیله سنسور موجود ، میزان قند خون بدن را تشخیص داده و هشدار میدهد.

ضریب خطای دستگاه تست قند خون

در دستگاه های کنترل خون خانگی امکان خطا ممکن است.حداکثر خطای ممکن -15 و +15 درصد می باشد.اگر دستگاه مورد نظر از استاندارد های جهانی استفاده کند،میتوان گفت که دستگاه ضریب خطای کمتری خواهد داشت.

عوامل تاثیر گذار در نتیجه ی قند خون

وعده ی غذایی که فرد استفاده کرده-آلودگی روی دست ها هنگام انجام تست قند خون-شیوه و طریقه ی انجام تست و سرعت آن

با رعایت کامل این گزینه ها نتیجه ی تست دقیق تر خواهد بود.

تست قند خون

دستگاه تست قند خون چند نوع می باشد؟

تهاجمی-غیر تهاجمی-دستگاه پایش مداوم قند خون 

قیمت دستگاه تست قند خون چقدر می باشد؟

قیمت دستگاه با توجه به نوع آن متفاوت می باشد.

نتیجه ی تست قند خون با دستگاه دقیق است؟

دستگاه های زیادی برای انجام تست موجود می باشند و برای انجام این تست باید عوامل موثر را رعایت نمایید.